Fondat: 2015, Ion Cilica-Deaconu

ISSN: 2458-097X

ISSN-L: 2458-097X

Cotidian de informare, anchetă și comentarii

miercuri 28 decembrie, 2016

Pandurii Tg-Jiu a terminat în genunchi anul 2016. Problemele iminente cauzate de retragerea CEO din viaţa sportivă nu au putut fi rezolvate, iar fără gigantul energetic, echipa din Gorj nu a reuşit să se menţină pe linia de plutire. De altfel, anul ce se încheie a fost unul al contrastelor pentru clubul nostru. Sub comanda lui Edi Iordănescu, Pandurii a ajuns din nou în cupele europene la finele unui sezon 2015/2016 în care a terminat pe locul 3, în spatele Astrei şi Stelei. Deşi tehnicianul a refuzat să-şi prelungească înţelegerea tocmai din cauza problemelor cu banii, preşedintele Narcis Răducan a ră- mas la club. Acesta l-a adus înapoi la Tg-Jiu pe Petre Grigoraş şi a făcut o campanie sonoră de achiziţii, în ciuda faptului că situaţia era incertă. Fără îndoială că fotbalişti ca Sânmărtean, Herea sau Țucudean, în condiţii normale, ar fi făcut din Pandurii o pretendentă la titlu. Însă, pe măsură ce lunile au trecut, formaţia din Gorj s-a afundat în datorii şi litigii, iar în luna octombrie s-a cerut insolvenţa. Fără a avea siguranţă pe toate planurile, fotbaliştii străini au fost primii care au dezertat de la echipă, iar Ră- ducan a decis că nu vrea să rămână în condiţii de austeritate, dar mai ales în condiţii care nu mai puteau asigura performanţa sportivă. La club a fost numit administrator special Marin Golea, fostul preşedinte de la echipa a doua, om apropiat al lui Marin Condescu. În acest context, preşedintelui USMO îi va reveni sarcina ingrată de a salva Pandurii. Un raport preliminar arată că există restan- ţe financiare de 25,8 milioane de lei! Evitarea falimentului, obiectivul principal Dacă planul de reorganizare al Pandurilor nu va fi acceptat, suporterii din Gorj au degeaba un stadion nou. Formaţia noastră va trebui să o ia de la capăt din fotbalul judeţean, iar meciurile tari de la Tg-Jiu mai aşteaptă. Bine- înţeles, Pandurii va avea în 2017 un lot foarte diferit. Cei mai mulţi jucători cu experienţă au declarat deja că vor să părăsească oraşul, aşa că echipa se va baza pe jucători de la Pandurii II, pe fotbalişti gorjeni din ligile inferioare şi pe împrumuturi. Dacă falimentul va fi evitat, Pandurii are misiunea dificilă de a nu retrograda pe plan sportiv. Greu, dar nu imposibil. Petre Grigoraş are şanse mari să rămână şi în 2017, declarând că va fi printre ultimii care vor părăsi corabia. Pârvulescu, la echipă? Fostul preşedinte de la Pandurii, Eugen Pârvulescu, ar putea reveni la Tg-Jiu. Acesta are vizaţi mai mulţi jucători din campionatele puternice ale Europei, care ar putea ajunge sub formă de împrumut la clubul nostru. Bineînţeles, vorbim de fotbalişti tineri care nu prind minute suficiente la echipele lor şi, în funcţie de strategia noii conduceri, Pârvulescu ar putea fi înscăunat director sportiv. Ră- mâne de văzut dacă există şi bani pentru aducerea sa, sau dacă disensiunile din trecut cu Marin Golea vor cântări în această decizie. Depunctările rămân o problemă În actualul context, Pandurii nu îşi mai permite să piardă puncte, dar are şanse mari să o facă. Echipa noastră s-a retras la pauza meciului de la TgMureş, din cauza terenului impracticabil. Un verdict în acest sens urmează să fie dat pe 11 ianuarie, meciul fiind întrerupt la scorul de 2-0 pentru gazde. Sfârşitul lunii ne va spune dacă Pandurii mai pierde alte 3 puncte din cauza datoriilor înregistrate că- tre angajaţi la 30 noiembrie 2016. Mai vin banii de la CEO? Speranţele sportului în Gorj se leagă şi de formarea noului guvern. Tehnocraţii au spus că banii de la CEO nu mai pot fi folosiţi pentru sport, dar s-ar putea ca noul aparat executiv să aibă o viziune diferită. Finanţarea de la complex, chiar dacă vorbim de una minimă, ar reprezenta o gură de oxigen pentru echipă în încercarea de a evita falimentul. Stadionul de la Motru, greu de omologat Marin Condescu vrea să mute formaţia la Motru în 2017, dar stadionul din Gorj are nevoie de investiţii serioase pentru a putea fi gata de Liga I. În plus, meciurile din nocturnă ar trebui să se joace tot la Severin, iar în acest context oficialii clubului se întreabă dacă se merită ca banii să fie băgaţi acolo. Noul Stadion Municipal de la Tg-Jiu ar trebui să fie gata în luna mai, deşi unele voci susţin că va fi terminat în toamna anului 2017.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.