ISSN: 2458-097X

ISSN-L: 2458-097X

Cotidian de informare, anchetă și comentarii

marți 6 august, 2019

Maria Sharapova (32 de ani, nr. 81 WTA) a încheiat repede parcursul la Rogers Cup. Jucătoarea din Rusia a fost eliminată încă din primul tur de estonianca Anett Kontaveit (23 de ani, nr. 19 WTA), în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-4, după două ore şi 41 de minute de joc.

Imaginea articolului Rogers Cup | Maria Sharapova şi Johanna Konta, eliminate din primul tur/ Când joacă Halep

La Toronto, în turul al doilea, Kontaveit va evolua cu învingătoarea meciului dintre sportiva din America Venus Williams (locul 56 WTA) şi spaniola Carla Suarez Navarro (26 WTA).

Tot ieri, favorita numărul 13 de la Roger Cup, Johanna Konta (28 de ani, nr. 14 WTA), a produs surpriza la turneul din Canada. Jucătoarea britanică a fost eliminată încă din primul tur de sportiva Dayana Yastremska (19 ani, 33 WTA) din Ucraina. Yastremska s-a impus fără emoţii, în două seturi, scor 6-3, 6-2, dupa un meci ce a durat puţin peste o oră.

Atât Şarapova, cât şi Konta erau pe partea superioară a tabloului Rogers Cup şi s-ar fi putut întâlni cu Simona Halep (27 de ani), locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, în finală. Fostul lider mondial va intra direct în turul secund la simplu, unde o va înfrunta pe americanca Jennifer Brady (24 de ani, 76 WTA).

Halep va juca şi la dublu, alături de canadianca de 16 ani Leylah Fernandez (locul 260 WTA la simplu şi 460 la dublu), marţi, 6 august, în faţa perechii Nicole Melichar – Kveta Peschke. (Mediafax)