Fondat: 2015, Ion Cilica-Deaconu

ISSN: 2458-097X

ISSN-L: 2458-097X

Cotidian de informare, anchetă și comentarii

marți 16 ianuarie, 2018

Primăria Municipiului Târgu Jiu şi-a manifestat intenţia de a reface terenul doi din incinta Complexului Sportiv Municipal prin amenajarea pe suprafaţa acestuia a unui covor sintetic nou.

 În acest sens primarul Marcel Romanescu s-a adresat conducerii clubului în vederea obţinerii aprobării utilizării acestui teren pentru amenajarea, în regim de urgenţă, a unui nou teren sintetic. „Primăria Municipiului Târgu Jiu intenţionează să amenajeze, în regim de urgenţă, terenul de fotbal nr.2 din incinta Complexului Sportiv Municipal ca teren de antrenament, pentru ca acesta să poată fi utilizat, în principal de grupele de juniori ale Clubului Sportiv Pandurii Lignitul Târgu Jiu care în prezent sunt nevoite să se deplaseze în alte localităţi de pe reza judeţului pentru antrenamente şi sus ţinerea etapelor de campionat, deplasări care cresc efortul financiar necesar susţinerii la nivel competitiv a acestor sportivi”, se arată în solicitarea transmisă către clubul Pandurii şi semnată de primarul Marcel Romanescu. Conducerea clubului Pandurii anunţă că se vor face demersurile necesare pentru ca lucrările la terenul 2 să poată începe imediat ce temperatura va permite demararea lucrărilor la un astfel de teren sintetic. Pe această cale clubul nostru salută iniţiativa Primăriei Târgu Jiu, asociat de bază al clubului Pandurii, club care, având sprijinul municipalităţii, a reprezentat oraşul Târgu Jiu la nivel naţional, în Liga I timp de 12 ani, dar şi la nivel internaţional, în grupele Europa League, Primăria Târgu Jiu fiind unul dintre membrii fondatori care au fost permanent alături de Pandurii Târgu Jiu. În perioada în care clubul Pandurii nu a mai putut beneficia de acest teren 2, afectate au fost în special grupele de copii şi juniori, efectul resimţindu-se şi în rezultatele la nivel naţional ale juniorilor, indirect având de suferit şi prima echipă la care au ajuns tot mai puţini jucători tineri (…). (…) clubul Pandurii este obligat să asigure grupelor de copii şi juniori o bază de pregătire cu cel puţin două terenuri în aer liber. Din acest motiv, finalizarea lucrărilor la terenul 2 sintetic trebuie să fie o prioritate în această perioadă. Refacerea terenului, prin montarea unui nou covor sintetic va avea eficienţă maximă pentru activitatea celor aproximativ 200 de copii şi juniori care îşi vor putea desfăşura antrenamentele şi jocurile pe acest teren, indiferent de condiţiile atmosferice. Mai mult, acest teren sintetic, realizat şi cu finanţare obţinută de clubul Pandurii de la UEFA, trebuie redat circuitului fotbalistic al copiilor şi juniorilor deoarece clubul nostru a reuşit construirea unui sediu modern pentru Centrul de Copii şi Juniori, în vecinătatea acestui teren. După finalizarea lucrărilor la acest teren sintetic şi după mutarea primei echipe în incinta noului stadion, juniorii clubului vor putea beneficia din nou de condiţii bune de pregătire şi refacere în propria bază sportivă. ” se arată în comunicatul conducerii clubului Pandurii.

 

B.MARIUS

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.